31 maja 2022r. uczniowie klas 5a, b i c oraz 6a wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę pt. „Śladem legendy”.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Puszczykowo. Zwiedziliśmy Muzeum – Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Był on znanym pisarzem i podróżnikiem, żył w latach 1894 – 1985. Wiele podróżował - odwiedził Meksyk, Indochiny, Brazylię, Madagaskar, kilkakrotnie Afrykę Zachodnią. Muzeum powstało w rodzinnym domu i ogrodzie państwa Fiedlerów w 1974r., a obecnie jest prowadzone przez synów pisarza – Marka i Arkadego Radosława.
Syn pana Marka oprowadził nas po muzeum, pokazał mnóstwo niezwykle ciekawych eksponatów, które Arkady Fiedler przywiózł z wielu zakątków ziemi. W przymuzealnym parku znajduje się piramida, efekt fascynacji Egiptem rodziny Fiedlerów. Weszliśmy do niej i każdy zajął miejsce przy innej ścianie. Jak się później okazało, ściany te mają symboliczne znaczenie. Jedna przynosi bogactwo, inna daje zdrowie, kolejna pomyślność w miłości. Jak widać, nie ma złej ściany, więc nikt nie zajął niewłaściwego miejsca. W jednym z budynków znajduje się „Tajemniczy świat Indian”, czyli mieszczą się tam eksponaty nawiązujące do życia i kultury Indian. W ogrodzie otaczającym willę Fiedlerów umieszczono replikę legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba „Santa Marii”. Weszliśmy na pokład statku i mogliśmy się poczuć jak wielki podróżnik pływający po morzach i oceanach. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do autokaru.
Kolejnym miejscem naszej wycieczki był oddalony o kilka kilometrów od Puszczykowa, Rogalin. Znajduje się tam pałac rodziny Raczyńskich otoczony pięknym i rozległym parkiem. Rosną w nim trzy dęby: Lech, Czech i Rus. Ostatnie badania wskazują, że Rus jest najstarszym dębem w Polsce. Ma 850 lat.
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każdą z nich zaopiekowała się inna pani przewodnik. Panie w przyjemny, nieco żartobliwy sposób opowiedziały historię rodu i oprowadziły po pięknych pomieszczeniach odrestaurowanego pałacu. Zachowało się wiele oryginalnych mebli, które mogliśmy podziwiać. Gdy jedna grupa zwiedzała wnętrza pałacu, druga udała się do wozowni, w której dzięki karetom, landom i powozom z XVIII i XIX w. mogliśmy wyobrazić sobie, jak podróżowano w tamtych czasach. Obejrzeliśmy również bogate zbiory w galerii obrazów i poszliśmy do parku, aby podziwiać legendarne dęby rogalińskie.
Pełni kulturalnych przeżyć i bogatsi o cenną wiedzę historyczną udaliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie katedry, a właściwie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Pod opieką przewodników udaliśmy się do wnętrza kościoła, aby obejrzeć jego wnętrze, zobaczyć cenne i zabytkowe eksponaty sztuki sakralnej i nie tylko. Przewodnicy w swoich opowieściach przenieśli nas do czasów Mieszka I oraz początków Kościoła w Polsce, a także dynastii Piastów. Obejrzeliśmy również bezcenne Drzwi Gnieźnieńskie.
Dzięki wycieczce „Śladem legendy” nasi uczniowie nie tylko mogli wzbogacić swoją wiedzę, uczestnicząc w żywej lekcji historii. Zwiedzili również ciekawe miejsca oraz miło spędzili czas. Była to też doskonała okazja na integrację uczestników.
Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.