3 maja 1791 r. uchwalono ustawę rządową, zmieniającą ustrój Rzeczypospolitej. Przeszła ona do historii pod nazwą KONSTYTUCJI 3 MAJA. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Ustawa z 3 maja 1791 r. regulowała podstawowe prawa i obowiązki ogółu mieszkańców kraju oraz zasady organizacji władzy państwowej.
Konstytucja znosiła wolną elekcję, tron po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przypaść księciu saskiemu.
Władzę ustawodawczą miał stanowić Sejm, głosujący większością i zwoływany co dwa lata na 6 tygodni, zniesiono liberum veto.
Władzę wykonawczą sprawowała Straż Praw, wspólna dla Polski i Litwy. Odpowiedzialność za naruszenie prawa przeniesiono z króla na ministrów usuwanych przez Sejm.
Rozszerzono prawa polityczne na mieszczan, a chłopom przydzielono opiekę państwa.
Konstytucja majowa odrzucała wiele dawnych zasad, które wobec zagrożenia z zewnątrz stały się dla Polski szkodliwe, nawet niebezpieczne.
28 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy VII b przedstawili krótką lekcję historii, w której przypomnieli, jak doszło do ogłoszenia konstytucji, która obowiązywała do 1793 r.
Później nastąpiły II i III rozbiór Polski.
W tej smutne i tragicznej historii rozbiorowej Polacy mieli chwile chwały, nieugiętości ducha i wielkiej walki o honor Ojczyzny. O swoją wolności musieli walczyć jeszcze przez wiele lat.