Działania wojenne prowadzone na Ukrainie są trudnym tematem dla nas dorosłych, ale musimy też pamiętać, o lęku który te informacje budzą u najmłodszych.
Informacje na temat sytuacji u naszego wschodniego sąsiada docierają za pośrednictwem mediów do wszystkich.
Należy zwrócić uwagę, że w naszych szkołach uczą się dzieci z Ukrainy, Białorusi czy Rosji i dla nich oraz ich rodzin jest to szczególnie ciężki czas.
Warto rozmawiać z najmłodszymi o emocjach związanych z wojną, lecz należy pamiętać o kilku rzeczach:
- Komunikat powinien być dostosowany do wieku dziecka oraz jego możliwości percepcyjnych (mówimy prostym językiem i unikamy przekazywania zbyt wielu informacji).
- Staramy się nie wzbudzać niepotrzebnego lęku (unikamy drastycznych opowieści).
- Wysłuchujemy dziecko, zbieramy informacje o jego emocjach i odpowiadamy na pytania (w miarę naszych możliwości).-
- Ograniczamy dostęp do informacji (wybieramy sprawdzone źródła z uwagi na ilość fake newsów).
- Wzmacniamy poczucie bezpieczeństwa.
- Podkreślamy, że w chwili obecnej Polska jest bezpiecznym krajem, który organizuje pomoc dla osób z Ukrainy.
- Podkreślamy, że wojna to trudny czas przede wszystkim dla ludności cywilnej po obu stronach działań wojennych (jest to szczególnie ważne, gdy w klasie naszego dziecka uczą się też dzieci z Białorusi czy Rosji – zapobiegnie to sytuacjom konfliktowym związanym z przekazem o agresorze, podkreślajmy, że za działania wojenne odpowiadają ludzie dorośli, kierujący państwami).
- Informujemy, że w razie odczuwania lęku czy niepokoju w szkole, dzieci zawsze mogą zwrócić się do pracujących w placówkach specjalistów (psychologów czy pedagogów).
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Szubinie będzie podejmowała działania pomocowe dla Uczniów oraz aktywnie włączała się w działania na rzecz pomocy Ukrainie.
mgr Monika Wronka-Gołatka
psycholog szkolny