21.03.2022r w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie uczniowie klas I – III uczestniczyli w zorganizowanym przez nauczycieli współorganizujących kształcenie Światowym Dniu Zespołu Downa.
Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele założyli skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z trisomią 21. Zajęcia lekcyjne rozpoczęły się od bajki psychoterapeutycznej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”. Książeczka ta pozwoliła lepiej zrozumieć zdrowym dzieciom problemy, z którymi borykają się dzieci z zespołem Downa. Bajka przybliżyła problematykę różnych niepełnosprawności i schorzeń. Tekst ukazał życie chłopca, który jest wyjątkowy, ponieważ urodził się z zespołem Downa. Mikołaj wyróżniał się na tle innych dzieci również ze względu na swój wygląd. Jego siostra opisuje go tak: „Ma małe, skośne oczy w kształcie migdałów i krótki nos. Jego uszy wyglądają, jakby ktoś przesunął je na dół. Z otwartej buzi często wysuwa się język. Ręce i nogi też wydają się jakby za krótkie do reszty ciała.”
Następnie dzieci wykonywały zadania matematyczne z celowym wynikiem 21 w każdym działaniu. Dzieci miały zastanowić się, dlaczego wynik jest taki sam. Uczniowie dowiedzieli się, że zespół Downa to inaczej trisomia 21, czyli zespół wad wrodzonych, którego przyczyną jest dodatkowy chromosom 21.
Ostatnią aktywnością tego dnia było zadanie plastyczne. Dzieci dekorowały skarpetkę za pomocą dowolnej techniki, w sposób najbardziej kolorowy i wesoły, na znak tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się i starannie wykonały prace, które zdobią główny korytarz szkoły.