22 marca 2023 r. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Szubinie odbyła się sesja popularno-naukowa „SZUBIŃSKA DWÓJKA SZKOŁĄ WIELU POKOLEŃ”.
W roku szkolnym 2022/2023 szkoła obchodzi 60 - urodziny, a wydarzenie to było jedną z jubileuszowych uroczystości. W sesji uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji zaprzyjaźnionych z naszą placówką, przedstawiciele rodziców, sympatycy, przyjaciele i uczniowie Szkoły.
Sesję rozpoczęła Dyrektor Szkoły Gabriela Rojek, wprowadzając w tematykę spotkania i przywitała zgromadzonych oraz przybliżyła sylwetki zaproszonych wykładowców. Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał prof. dr hab. Ryszard Nowicki z tematem „Ocalone. Spotkania z materialnym dziedzictwem kulturowym". Poprzez swoją prezentację przeniósł zebranych w miejsca położone na całym świecie, od Afryki przez Amerykę, Europę aż po Szubin, śladami ocalonych zabytków architektury, sztuki i pisma. Należy nadmienić, że Pan Profesor był nauczycielem Szubińskiej Dwójki, a jego córka jest jej absolwentką, co znakomicie potwierdza tytuł sesji.
Kolejnym prelegentem był dr inż. Mariusz Winiecki, który zaprezentował wykład „Interdyscyplinarnie. Między bioinżynierią a historią”. Pan Doktor jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Szubinie i na spotkanie przybył z wpiętą w klapę marynarki autentyczną tarczą szkoły. Jego wykład, mimo trudnej tematyki, spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. W swojej wypowiedzi udowodnił, iż historia jest obecna w każdej dziedzinie naukowej. Doktor, który pełni funkcję Prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętniającej Obozy Jenieckie w Szubinie przeniósł nas również w czasy II Wojny Światowej i Oflagu 64.
Sesja została zamknięta wystąpieniem dr Kamila Czechowska, historyk, muzealnik, dyrektor i kustosz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, dr nauk humanistycznych, ściśle współpracująca z Szubińską Dwójką. Dr Kamila Czechowska w wykładzie „30 lat współpracy Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie nakreśliła ramy 30 lat współpracy obu instytucji na rzecz propagowania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i Małej Ojczyźnie.
Podsumowaniem sesji były wystąpienia zaproszonych gości, którzy byli i są związani pokoleniowo z naszą Szkołą. W emocjonalnych przemowach wspominali pobyt swoich dzieci oraz pracę w SP nr 2 w Szubinie.
Upamiętnieniem sesji dla następnych pokoleń pozostanie wspólne zdjęcie wykonane na zakończenie.
Dziękujemy Wszystkim Prelegentom, Uczestnikom za udział i zaangażowanie w obchody Jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie – Szkoły Wielu Pokoleń.
Organizatorzy