22 października 2021r. uczniowie klas 5c i 6a wraz z opiekunami: Julią Kontek, Ewą Strzyżewską, Klaudią Posłuszną i Izabelą Terzimann wybrali się na wycieczkę do Torunia.
Uczestnicy zwiedzanie zaczęli od wizyty w Planetarium. Weszli do interaktywnego pomieszczenia pod nazwą „Baza Mars #17”. Uczniowie mogli poczuć się jak członkowie załogi kosmicznej, wykonując określone czynności niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią. Baza Mars niezwykle zaciekawiła uczniów, ponieważ mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat Czerwonej Planety, rozwinąć kreatywność, ale też dobrze się bawić.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika. Na muzeum składają się dwie gotyckie, połączone kamienice. Uczniowie mogli zobaczyć wnętrze mieszczańskiej kamienicy rodzinnego domu Koperników. Kolejne sale ukazywały poszczególne okresy z życia tego wielkiego uczonego. Wystawy prezentowały również epokę Kopernika związaną m.in. z wielkimi odkryciami geograficznymi. Oprócz wielu ciekawych, eksponatów zwiedzający mogli korzystać z różnych elementów multimedialnych.
Po obejrzeniu chyba najczęściej odwiedzanego muzeum w Toruniu uczniowie udali się do Muzeum Witraży. Tam uczestniczyli w godzinnej lekcji pod tytułem „Jak powstaje witraż”. Poznali historię oraz techniki średniowiecznego warsztatu witrażowego.
Następnie uczestnicy wycieczki wybrali się wraz z przewodnikiem na spacer po starym mieście. Podczas przechadzki uczniowie udali się pod Pomnik Kopernika, weszli do Katedry Świętych Janów, zwiedzili ruiny Zamku Krzyżackiego, Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Krzywą Wieżę. Pan przewodnik opowiadał interesujące legendy oraz ciekawostki dotyczące obejrzanych zabytków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się opowieść o bohaterskim kocie. Jeżeli będziecie w Toruniu, rozejrzyjcie się po dachach kamienic znajdujących się na starym mieście. Na jednej z nich jest figurka leniwego kota.
Ostatnim punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika. Zajęcia urozmaicał fakt, że prowadzący posługiwali się z uczestnikami warsztatów gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Rozśmieszali zebranych, zabawiali żartami i zachęcali do wspólnego przygotowania ciasta. Zajęcia minęły w sympatycznej atmosferze, a uczniowie na pamiątkę pobytu w Toruniu zabrali do domów własnoręcznie wypieczone pierniki.
Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domów. Na pewno nie raz powrócą do tego miasta we wspomnieniach, bo atrakcji było wiele.
Toruń to niezwykle urokliwe miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić. Podążajcie za zapachem piernika…