7 kwietnia przypada obchodzony corocznie Światowy Dzień Zdrowia. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia.
W związku z tym uczniowie klas 4-8 z naszej szkoły spotkali się z p. Moniką Peplińska i p. Piotrem Kozłowskim z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Gości powitała wicedyrektor p. Dorota Lubawy. Celem spotkania były: rozmowa na temat bezpieczeństwa oraz numeru alarmowego 112.
Pan Piotr i Pani Monika przypomnieli ,iż numer alarmowy112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. Funkcjonuje on na terenie kraju i składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.
Uczniowie obejrzeli filmy, które ukazywały bardzo ważną i niezwykle odpowiedzialną pracę ratowników. Dzieci dowiedziały się, z jakimi zgłoszeniami spotykają się operatorzy 112 z powodu niewłaściwego i zbędnego wzywania pomocy. Pan Piotr podkreślił, że jeszcze kilka lat temu aż 9 na 10 z tych połączeń były fałszywe. Na szczęście, po spotkaniach instruktorów z uczniami w szkołach, sytuacja ta stale się poprawia. Obecnie 7 na 10 połączeń z numerem 112 jest nieuzasadnionych.
Uczniowie dowiedzieli się ,że na numer alarmowy 112 można dzwonić tylko w nagłych sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska lub bezpieczeństwa publicznego, które wymagają interwencji służb ratowniczych tj.: wypadki drogowe, zasłabnięcia, omdlenia, utrata świadomości, silne krwawienia i uszkodzenia ciała, pożary, przypadki porażenia prądem, kradzieże, włamania, rozboje i inne przypadki użycia przemocy, rozpoznania osoby poszukiwanej przez policję i inne sytuacje nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Podczas spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania. Najaktywniejsi otrzymali odblaski i długopisy.
Na koniec zajęć młodzież podziękowała panu Piotrowi i Pani Monice za bardzo ciekawe spotkanie i wręczyła drobne upominki.