8 maja 2025 wcześnie rano zebraliśmy się na boisku szkolnym i wyjechaliśmy
na wycieczkę do Rogalina i Puszczykowa. Muzeum Pałac w Rogalinie to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII w. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Podziwiać można w Rogalinie płótna najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku: największy obraz Jana Matejki „Dziewica Orleańska"oraz płótna Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, a także dzieła znanych artystów zagranicznych głównie z przełomu XIX i XX w.
Po pałacu oprowadziła nas sympatyczna pani przewodniczka, która potem przeprowadziła z nami ciekawe warsztaty edukacyjne - zagraliśmy w grę planszową, sprawdzającą, co zapamiętaliśmy z jej opowieści o rodzie Raczyńskich.
Następnie udaliśmy się do Puszczykowa, gdzie mieści się Muzeum Arkadego Fiedlera. Składa się ono z kilku części. Jedną z nich jest ekspozycja wewnętrzna, która prezentuje eksponaty przywiezione z 4 kontynentów: Ameryki Północnej i Południowej, a także Azji i Afryki. Podziwiać tu można wszelakie rękodzieła rdzennej ludności. Są to rzeźby, maski obrzędowe, łuki, strzały i myśliwskie dmuchawki. Bez wątpienia największe wrażenie robią preparowane trofea z ludzkich głów!
Nie brakuje też eksponatów przedstawiających różnorodną faunę. W muzeum znajdziecie piękne tropikalne motyle, ogromne pająki, skorpiony, skóry węży, a także krokodyle i kajmany! W rogu stoi godne uwagi, potężne, 600-litrowe akwarium z babcią piranią.
Ponadto, kolekcję wzbogaca ogromna ilość książek, wydana przez Arkadego Fiedlera (32 tytuły w aż 23 językach!). W rezultacie, w pomieszczaniach muzeum, wydaje się, że możemy odbyć prawdziwą podróż dookoła świata!
Na zakończenie, w drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda, co wszystkich wprawiło w dobry humor. Umilaliśmy też sobie czas w autobusie śpiewem i rozmowami. Wycieczkę uważamy za udaną i już czekamy na następną w przyszłym roku szkolnym.
Uczniowie klas piątych.