ZBRODNIA KATYŃSKA 1940
Katyń … ocalić od zapomnienia
Józef Jan Kazimierz Kobierzycki urodził się w 1910 r. w Bogumiłowie pod Sieradzem, w zamożnej rodzinie o tradycjach patriotycznych. Rodzina Kobierzyckich mieszkała w swoim majątku w Retkowie. Józef kształcił się w Warszawie, gdzie w 1931 r. uzyskał ukończył studia prawnicze. W 1933 r. został powołany do wojskowej służby czynnej początkowo w Grudziądzu a następnie w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w Starobielsku. Zginął zamordowany wiosną 1940 r. Pochowany na cmentarzu w Charkowie.
8 kwietnia 2022 odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci majora Józefa Korab - Kobierzyckiego przy Szkole Podstawowej w Królikowie
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, władz powiatu nakielskiego ze starostą Tadeuszem Sobolem, władz gminy z przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i burmistrzem Mariuszem Piotrkowskim, Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Królikowie, w Ciężkowie, delegacje szkół i placówek kulturalno- oświatowych oraz rodzice i młodzież z Królikowa. Gośćmi honorowymi byli Anna Odlanicka - Poczobutt i Michał Poczobutt.
Zebranych przywitała pani dyrektor szkoły a młodzież zaprezentowała program słowno - muzyczny „ Tylko guziki nieugięte przetrwały …”
Burmistrz Szubina przedstawił biografię majora Józefa Korab - Kobieryckiego i podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości.
Dąb Pamięci został posadzony przed szkołą, przez: przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Annę Kijowską, burmistrza Mariusza Piotrkowskiego, krewnych Józefa Korab - Kobierzyckiego Anną Odlanicką - Poczobutt, Michała Poczobutta oraz Barbarę Świątkowską i uczennicę Emilię Pilarską.