1 września 1939 r. Niemcy zaatakowali Polskę od północy, zachodu i południa. 3 września 1939 r. wojnę Niemcom wypowiedziała Wielka Brytania a następnie Francja. Do żadnych, jednak działań zbrojnych na zachodzie nie doszło. Żołnierz polski walczył w osamotnieniu.
17 września 1939 r. nad ranem Związek Radziecki zbrojnie zaatakował Polskę na wschodzie. Atak był konsekwencją tajnego protokołu paktu Ribbentrop - Mołotow podpisanego w sierpnia 1939 r. przez oba kraje, stanowił on, o wspólnej agresji na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium.
17 września 1939 r. rozpoczęła się sowiecka okupacja, która doprowadziła do masowego ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód.
W 83. rocznicę wejścia Armii Czerwonej na wschodnie tereny Rzeczpospolitej w Szubinie władze gminy, powiatu, przedstawiciele jednostek państwowych, kulturalno - oświatowych, mieszkańcy oddali hołd walczącym przy pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych na Placu Kościelnym. Złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej odmówił ks. kanonik Tadeusz Lesiński.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie pod głazem z tablicą Pamięci Pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej zebrani złożyli wiązanki i zapalili znicze.
Delegacja ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W SZUBINIE zapalała znicze pamięci w towarzystwie, inicjatora budowy obu pomników, kombatanta STANISŁAWA JACKIEWICZA.
Mariola Polańska