Szkoła Tysiąclecia w Szubinie
Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie jest szkołą - pomnikiem 1000 - lecia państwa polskiego.
W połowie XX w. dla uczczenia zbliżającej się rocznicy 1000-lecia państwa polskiego podjęto decyzję o budowie 1000 szkół „Tysiąclatek”. Społeczeństwo powiatu szubińskiego zebrało fundusze na budowę piętnastoizbowej szkoły podstawowej pomnika - Tysiąclecia Państwa Polskiego w Szubinie.
17 listopada 1958 r. powstał w Szubinie Powiatowy Komitet Koordynacyjny Społecznego Funduszu Budowy Szkoły, który wybrał prezydium i przyjął projekt techniczny przyszłej szkoły wykonany przez Wojewódzkie Biuro Projektów Budownictwa Wiejskiego w Toruniu.
Przygotowano i rozesłano odezwę do zakładów w powiecie w celu pozyskiwania funduszy na budowę szkoły.
15 stycznia 1959 r. Komitet Koordynacyjny SFBS na podstawie opinii Inspektoratu Oświaty, Wydziału Architektury i Nadzoru Budowlanego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy oraz Wydziału Architektury i Budownictwa Powiatowej Rady Narodowej w Szubinie ustalono lokalizację nowej szkoły, na północ od cmentarza ewangelickiego, obok Zakładu Wychowawczego. 29 października 1960 r. uroczyście wmurowano Kamień Węgielny. Uroczystości przewodniczył przewodniczący PRN w Szubinie.
Budowa szkoły została ukończona w 1962 r. Pierwszym kierownikiem szkoły został Idzi Domiński.
Odbiór techniczny nastąpił 10 września 1962 r. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 16 września 1962 r. o godzinie 10.00, w uroczystości uczestniczyła młodzież, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
Pierwsze sukcesy
Szkoła przystąpiła do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych. Uczniowie odnosili pierwsze sukcesy w zawodach sportowych i konkursach, m. in. zespołów tanecznych chórów szkolnych drużyn lekkoatletycznych, siatkówce, koszykówce i piłce nożnej.
Przedstawiciele gazety POLITYKA, 29 października 1964 r. Przekazali bibliotece szkolnej cztery tysiące książek, jako dar od czytelników.
Wiosną, następnego roku w Szubinie obchodzono rocznicę 600 - lecia miasta, z tej okazji podjęto wiele działań i zobowiązań na rzecz szkoły. W szubińskiej Dwójce wybudowano komplet boisk małych, 100 - metrową bieżnią, magazyn na sprzęt gospodarczy oraz zadrzewiono teren wokół boisk. Finansowego wsparcia udzielił szkole Rejon Eksploatacji Dróg Publicznych w Szubinie.
Uchwałą nr 14/65 z 8 lipca 1965 r. Prezydium PRN w Szubinie nadano szkole MEDAL SZEŚĆSETLECIA SZUBINA.
W życiu szkoły ważną rolę odegrali harcerze, członkowie ZHP, młodzież chętnie brała udział akcjach, alertach, spotkaniach, obchodach świąt i rocznic.
W 1967 r. harcerze przystąpili do III ALERTU ZHP, którego celem była opieka nad miejscami pamięci narodowej w Szubinie. Uczniowie szczególną troską otoczyli pomnik upamiętniający miejsca straceń mieszkańców Szubina i okolic z 1939 r. znajdujący się w Lasku Kcyńskim.
Wielkim wydarzeniem dla społeczności szkoły było nadanie imienia i sztandaru. 29 kwietnia 1967 r. wicekurator KOSB nadał szkole imię Władysława Broniewskiego a przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego T. Sozański wręczył ufundowany szkole sztandar. Gościem honorowym uroczystości była żona Patrona Wanda Broniewska.
Komenda Hufca ZHP, PPRN- Wydział Oświaty oraz Komenda Powiatowa MO w 1967 r. zorganizowali konkurs na najbezpieczniejszą szkołę. Konkurs był jedną z form praktycznego oddziaływania, które miało na celu podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach. Przystąpiło do niego wiele szkół w powiecie, pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie, w następnym roku ponowiła ten sukces.
Wychowanie patriotyczne młodzieży realizowano poprzez organizowanie akademii i świąt rocznicowych, dominowały wówczas uroczystości dotyczące wojska polskiego, milicji obywatelskiej, 1 maja, rewolucji październikowej, powstania wielkopolskiego, II wojny światowej. Obchody przygotowywali uczniowie wraz z nauczycielami, oprawę artystyczną stanowił chór szkolny i zespół taneczny.
Zmiany
W latach siedemdziesiątych XX w. przeprowadzono w Polsce reformę oświaty, której celem było zapewnienie lepszej realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych na terenie całej gminy, ponadto miała ona stworzyć lepsze warunki kształcenia dla dzieci z obszarów wiejskich. Zakładano wówczas, że jedynie dobrze zorganizowana szkoła jest w stanie je zapewnić. Funkcje, zadania i strukturę szkoły określiło rozporządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z 17 marca 1973 r.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie została przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną. W ślad za zmianami samorządowymi nastąpiły zmiany w szkolnictwie, utworzono stanowisko gminnego dyrektora szkół. W szubińskiej Dwójce dotychczasowego kierownika Idziego Domińskiego (1962-1973) zastąpiła dyrektor Łucja Kazimierczak.
Rozpoczęto proces wdrażania młodzieży do samorządności, uczniowie wybierali samorządy klasowe oraz Radę Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci wyróżniali się dobrymi wynikami w nauce, wzorową postawą i zdolnościami organizacyjnymi, by godnie reprezentować uczniów i szkołę. Zapoczątkowano uroczyste pasowanie na uczniów dzieci z klas pierwszych. Pierwszoklasiści wówczas ślubowali „Ślubuję na sztandar szkoły być dobrym Polakiem. Będę dbał o dobre imię mojej klasy i szkoły. Będę uczył się w szkole, jak kochać swoją Ojczyznę i jak pracować, gdy dorosnę.” Każdy uczeń otrzymywał ” Akt Nadania Miana Ucznia w Zbiorczej Szkole Gminnej im. Władysława Broniewskiego w Szubinie”.
Ślubowanie obecnie jest wpisane w tradycję szkoły.
W 1974 r. przy wsparciu Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Szubinie zorganizowano spółdzielnię uczniowską, wybrano radę i zarząd. Ogłoszono konkurs na nazwę sklepiku uczniowskiego, zwyciężyła nazwa „Kometa”.
Wiosną 1975 r. ustanowiono w szkole „Dzień Ucznia - 21 kwietnia”. 22 września 1975 r. wprowadzono Kodeks Ucznia, którego akt przyjęcia podpisali: dyrekcja, ZHP, Rada Samorządu Uczniowskiego.
Dyrektor Łucja Kazimierczak po sześciu latach pełnienia funkcji przeszła na emeryturę. Nowym dyrektorem została Żaneta Makieła.
Zbiorcza Szkoła Gminna miała 22 oddziały macierzyste, 8 oddziałów w punktach filialnych i jeden przedszkolny.
Wprowadzono wiosenne i jesienne prace fizyczne dla uczniów, które miały przyuczać młodzież do prac fizycznych, kształtować postawy obywatelskie, a jednocześnie odpłatnie pomagać zakładom pracy w regionie. Wdrażanie do samorządności, odpowiedzialności za siebie i innych realizowano, organizując „ŻAKINADĘ” , kiedy to dyrekcja przekazywała symboliczne klucze do szkoły uczniom.
Od roku szkolnego 1978/1979 uczniowie, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie otrzymują świadectwo z wyróżnieniem, które jest wręczane podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego przez dyrekcję, a nazwiska uczniów są uhonorowane wpisem do „Złotej Księgi”. Te działania obowiązują również współcześnie.
13 grudnia 1981 r. został wprowadzony w Polsce stan wojenny przyniósł on, również wielki niepokój społeczności szubińskiej Dwójki. Zajęcia dydaktyczne zostały odwołane (13.12.1981- 2.01.1982 ) nauczyciele pełnili jednak dyżury i zwracali uwagę na mienie szkoły oraz otaczali opieką, te dzieci, których rodzice pracowali.
W 1982 r. uroczyście obchodzono 20 - lecie Szkoły Podstawowej nr 2.
W latach 1984-1986 dyrektorem szkoły był Sławomir Sołtys.
Młodzi artyści uczestniczyli w konkursach poezji patrona szkoły, organizowanych przez szkoły w Polsce noszące imię Władysława Broniewskiego i zajmowali wysokie lokaty.
Uczniowie uczestniczyli w sesjach organizowanych w szkole. W 1985 r. „Chcemy żyć w pokoju”, w sesji popularno-naukowej wyrażono swoje poparcie dla uczestników Światowego Kongresu Intelektualistów w Warszawie. Uczniowie i nauczyciele wysłali list zbiorowy do obradujących intelektualistów, a harcerze wysyłali do przyjaciół w Polsce i za granicą okolicznościowe kartki pocztowe z okolicznościową pieczęcią, wszyscy wspólnie posadzili drzewka pokoju.
Kolejną sesję popularno-naukową pod hasłem „Ochrona przyrody obowiązkiem każdego obywatela” - zorganizowało funkcjonujące w szkole Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody i Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem było przypomnienie, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa przyroda i dlaczego należy ją chronić. Młodzież tych organizacji przez następne lata propagowała działania w szkole i środowisku, by dbać o ekosystem oraz dobro człowieka, jakim jest życie.
Tradycją w szkole stały się organizowane przez uczniów i nauczycieli obchody „Dnia Ziemi” oraz ”Sprzątanie Świata”. Młodzież porządkuje okoliczne parki i lasy. Działania są kontynuowane obecnie.
W 1992 r. uroczyście obchodzono 30 - lecie szkoły, w 1998 r. 35 - lecie.
Kolejni dyrektorzy szubińskiej Dwójki to Ewa Fokcińska (1986 - 1989), Danuta Kaczmarek (1988 - 1989, 1989 - 1990) i Zbigniew Zgrzeba (1990 - 1997).
Czasy współczesne
15 sierpnia 1997 r. dyrektorem szkoły została GABRIELA ROJEK.
7 września 1991 r. sejm uchwalił ustawę o systemie oświaty, ustawa z 25 lipca 1998 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty wprowadzała w Polsce sześcioletnią szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum, trzy-czteroletnią szkołę ponadgimnazjalną. Na bazie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie w 2002 r. powstał Zespół Szkół w Szubinie stanowiący Szkołę Podstawową nr 2 im. Władysława Broniewskiego i Gimnazjum nr 2.
Wraz z reformą oświaty wprowadzono ocenianie opisowe w nauczaniu początkowym oraz karty diagnozy osiągnięć edukacyjnych. Klasy starsze realizowały ścieżki międzyprzedmiotowe, czyli treści programowe z zakresu edukacji patriotycznej, regionalnej, ekologicznej, prozdrowotnej, czytelniczej, medialnej, wychowania do życia w rodzinie. Zaczęto przeprowadzać zewnętrzne sprawdziany kompetencji uczniów, test trzecioklasisty, sprawdzian po klasie szóstej, a w gimnazjum egzamin gimnazjalny ( 2002-2011) złożony z trzech części:
- humanistycznej z zakresu wiedzy z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i sztuki
- matematyczno-przyrodniczej z matematyki, chemii, fizyki, biologii i geografii
- językowej, z zakresu wiedzy z języka nowożytnego angielskiego, niemieckiego.
W latach 2012 - 2019 przeprowadzano egzamin gimnazjalny w nowej formule.
Część humanistyczna:
- egzamin z języka polskiego
- egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie.
Część matematyczno-przyrodnicza:
- egzamin z matematyki
- egzamin z biologii, chemii, fizyki, geografii.
Część językowa:
- egzamin z języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie podstawowym
- egzamin z języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie rozszerzonym.
Patriotyzm
W szkole są kultywowane tradycje patriotyczne wśród młodzieży, która uczestniczy w obchodach rocznic świąt państwowych i regionalnych, są organizowane uroczyste apele, spotkania, wystawy i gazetki. W życiu społeczności szkolnej szczególne znaczenie mają nadal obchody rocznic: wybuchu II wojny światowej, Dnia Edukacji Narodowej, Narodowego Święta Niepodległości, Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Zbrodni Katyńskiej, Konstytucji 3 Maja czy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
W szubińskiej Dwójce działa od 2004 r. Młodzieżowe Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 1918/1919. Uczniowie porządkują miejsca pamięci, zapalają znicze na mogiłach powstańczych, uczestniczą w uroczystościach rocznicowych organizowanych w środowisku lokalnym, w Szubinie, Bydgoszczy, Żninie, Pakości, Łabiszynie.
Realizowane są lekcje w terenie z: historii, przyrody, fizyki m.in. w: Biskupinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Toruniu, Malborku, Warszawie, Krakowie, Puszczykowie, Gnieźnie, Ostrowie Lednickim, Gdańsku, Gdyni.
Nauczyciele są autorami innowacji w szkole, n.p. „Pałuki moja mała Ojczyzna”, „Moją gmina, mój powiat, moje województwo - wdrażanie do samorządności”, „Klub Filatelisty”.
23 marca 2004 r. Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 2 otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci nadany przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W 2012 r. w szubińskiej Dwójce zorganizowano gminne obchody 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Szubinie.
W 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie była gospodarzem XII Wojewódzkiego Zjazdu Kół i Szkół im. Powstańców Wielkopolskich.
Nauczyciele: Gabriela Rojek, Mariola Polańska, Dobromiła Swosińska, Stanisław Adamczyk za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci historycznej zostali uhonorowani medalem „WIERNI TRADYCJI” nadanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Społeczność uczniowska i nauczycielska, absolwenci szubińskiej Dwójki, rodzice i zaproszeni goście uroczyście świętowali w 2002 r. 40- lecie szkoły i w 2012 r. 50 - lecie szkoły.
Krajowa Rada Młodzieżowa Polskiego Czerwonego Krzyża była organizatorem obchodów 85 - lecia Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża w Zgierzu, uczniowie szubińskiej Dwójki zdobyli 3 miejsce w Polsce w konkursie na najlepszą grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK.
W 2007 r. z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Tygodnia Polskiego Czerwonego Krzyż uczniowie manifestowali w mieście przeciwko paleniu papierosów i uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy.
Funkcjonujące w szkole koło PCK 26 września 2008 r. zostało uhonorowane przez Kapitułę Odznaki Honorowej w uznaniu za zasługi na rzecz PCK Odznaką Honorową PCK III stopnia.
Pracę szkoły - uczniów, nauczycieli, rodziców wspierają specjaliści: pedagog szkolny, psycholog, logopeda, którzy przygotowują i realizują szkolne programy wychowawczo-profilaktyczne.
Biblioteka szkolna
Funkcjonująca od powstania szkoły, biblioteka posiada centum multimedialne z dostępem do internetu. Aktualnie są prowadzone prace związane z opracowaniem elektronicznego katalogu zbiorów.
Nauczyciele - bibliotekarze udostępniają księgozbiór uczniom, rodzicom i nauczycielom. Wypożyczają uczniom dotowane przez MEiN podręczniki. Rozbudzają zainteresowania czytelnictwem poprzez gazetki, lekcje biblioteczne, konkursy pięknego czytania, „Mój kraj to Polska” ; „Cała Polska czyta dzieciom”.
Obecnie (2022) po raz drugi biblioteka szkolna uczestniczy w narodowym programie czytelnictwa.
Świetlica szkolna
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej korzystają z różnych form zajęć, np. pomocy w odrabianiu zadań domowych, uzupełnianiu braków wiedzy z poszczególnych przedmiotów, rozwijaniu własnych zainteresowań poprzez udział w kółkach zainteresowań, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, konkursach: na najlepszą tematyczną gazetkę, stroik świąteczny, ozdoby choinkowe, śpiewania kolęd.
Nauczyciele w swoich działaniach wspierają stołówkę szkolną przy wydawaniu posiłków, dbają jednocześnie o kształtowanie u uczniów zasad dobrego zachowania przy stole.
Rada Samorządu Uczniowskiego
Młodzież z inicjatywy Rady Samorządu Uczniowskiego uczestniczy od 2000 r. w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem MENiS „GÓRA GROSZA”, społeczność szkolna pod kierunkiem opiekuna samorządu Stanisława Adamczyka zbiera „grosze”, które są przeznaczane dla potrzebujących rodzin. Obecnie opiekunem RSU jest Martyna Kubanek.
Sport
Uczniowie szubińskiej Dwójki chętnie i przy dużym zaangażowaniu nauczycieli uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego czy SKS. Osiągnięcia sportowe uczniów są dumą szkoły.
W Spale w 2007 r. podczas Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych Łukasz Masłowski zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów w skoku w dal z wynikiem 7,10 m, Anna Szablewska uzyskała 6. miejsce w biegu przez płotki z wynikiem 9,14.
W 2015 r. podczas Wojewódzkich Indywidualnych Biegów Przełajowych Chłopców i Dziewcząt w Bydgoszczy Brajan Broda zdobył brązowy medal.
Sportowcy z szubińskiej Dwójki chętnie uczestniczą w „Czwartkach Lekkoatletycznych”- zawodach sportowych tj. bieg na 60 m, 300 m(dziewczęta), 1000 m(chłopcy), skok w dal, rzut piłeczką palantową. Zwycięscy brali udział w Ogólnopolskich Finałach „Czwartków Lekkoatletycznych” w Łodzi.
W 2016 r. w ogólnopolskim finale Natalia Staśkiewicz w biegu na 60 m z czasem 9,08 zdobyła brązowy medal.
Chłopcy z gimnazjum organizowali dla zainteresowanych w szkole rozgrywki piłkarskie „Ligę Mistrzów Piłki Nożnej Gimnazjum o Puchar Dyrekcji Zespołu Szkół w Szubinie”.
Konkursy
Uczniowie odnosili i odnoszą sukcesy w licznych konkursach na szczeblu szkolnym, gminnym, rejonowym, wojewódzkim, okręgowym.
Konkursy ogólnopolskie: Odyseja Umysłu, Olimpus, Kangur, Edi PANDA.
Konkursy recytatorskie: Władysława Broniewskiego, Strofka, O pióro Jana Brzechwy, Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej.
Konkursy muzyczne: Mini play back show, Piosenki angielskiej, Kolęd i pastorałek.
Konkursy przedmiotowe z: języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, fizyki, chemii, historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii.
Od 1998 r. uczniowie uzyskują wysokie wyniki w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, którego celem jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Szczególne osiągnięcia pod opieką Stanisław Adamczyka uzyskali uczniowie: Adam Żemojtel, Maciej Wypych, Dominik Trzciński, Artur Masłowski, Paweł Broda, Krzysztof Bartkowiak, Mateusz Bartkowiak.
Z inicjatywy nauczyciela i dyrekcji, przy współpracy z władzami lokalnymi powstało przy szkole Miasteczko Ruchu Drogowego, na którym obecnie przygotowują się uczniowie do egzaminu na kartę rowerową.
Uczniowie z szubińskiej Dwójki brali udział w Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, gdzie laureatem został Michał Fijałkowski, a finalistą Adrian Katafiasz.
Projekty
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z 20 sierpnia 2010 r. w gimnazjach wprowadzono obowiązek realizacji projektu uczniowskiego. Projekt edukacyjny motywował gimnazjalistów do samodzielności w podejmowaniu decyzji, realizacji zadań, planowaniu, organizowaniu pracy, rozwijaniu pasji, rozwiązywaniu problemów i pracy zespołowej. Przykłady:
Największe religie świata., Lat’s play like childern aganin., Muzyka moją pasją., Powstanie Wielkopolskie w Szubinie i okolicach., Bawaria - krajoznawcza podróż do największego landu Niemiec., Pomyślne wejście na rynek pracy - myślę o tym już w gimnazjum. Góry na sportowo. Prezentacja projektów następowała podczas organizowanego w szkole Tygodnia Kolorów.
Tydzień Kolorów - Antydepresyjna Szkoła został zapoczątkowany w 2003 r. przez nauczyciela - artystę Grzegorza Pleszyńskiego realizowany przy współpracy dyrekcji, nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości. Każdego roku akcja otrzymywała wiodące hasło np.
Wszyscy jesteśmy piękni, dobrzy i niezwykli; Kolory - struny emocji; Nowy humanizm - przypinanie skrzydeł.
Tydzień Kolorów charakteryzują działania antystresowe, gdyż wg założeń tego projektu szkoła może być dla uczniów stresująca, a w działaniach antystresowych niezwykle pomaga ludziom sztuka, która podnosi wartości, czyni człowieka pięknym. Tydzień Kolorów pokazuje, że do szkoły można chodzić z radością.
W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie należący do kółka przyrodniczego uczestniczyli w kampanii ekologicznej na rzecz ochrony klimatu „Słońce, woda, wiatr - energia natury”.
Szkoła XXI wieku
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. o prawie oświatowym likwidowała w roku szkolnym 2017/2018 gimnazja i przywracała ośmioklasową szkołę podstawową. Z Zespołu Szkół w Szubinie utworzono Szkołę Podstawową nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Szubinie.
Szkoła nadal jest inicjatorem wielu imprez szkolnych i środowiskowych. Organizuje festyny dla dzieci, festyny rodzinne, zabawy karnawałowe, montaże słowno-muzyczne, przedstawienia teatralne, występy taneczne, szczególnie szkolnego zespołu tanecznego ALGARO.
Szkoła uczestniczy w realizacji programów unijnych, ogólnopolskich akcjach edukacyjnych m. in.:
„Szkoła z Klasą”, której celem jest wspieranie szkół w realizacji wyzwań współczesnego świata, doskonalenie nauczycieli, równanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, wzmacnianie obywatelskiej misji szkoły;
„Szkoła Odkrywców Talentów”, szkoła przyczynia się do odkrywania, wspierania zdolności, zainteresowań oraz uzdolnień wsród dzieci i młodzieży;
„Rok szkoły w ruchu” Ćwiczyć każdy może. akcji zapoczątkowanej przez MEN, celem jest rozwój i upowszechnienie aktywności fizycznej uczniów;
„Ortograffiti” - to metoda pracy opracowana przez PTD, zalecana przez MEN uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, głównie dzieciom niedostymulowanym dydaktycznie i środowiskowo, z dysleksją, z dysgrafią, z dysortografią;
„Eksperymentalne szkoły", projekt mający na celu podniesienie kompetencji matematyczno-przyrodniczych uczniów w Gminie Szubin poprzez utworzenie profesjonalnych pracowni matematyczno - przyrodniczych.
Bazę szubińskiej Dwójki w latach sześćdziesiątych stanowiły: sala gimnastyczna pełnowymiarowa, boisko trawiaste, boisko asfaltowe, plac apelowy. Obecnie szkoła wzbogaciła się o boisko wielofunkcyjne, siłownię plenerową, szkolny plac zabaw „Radosna Szkoła”, salkę do zajęć ruchowych.
Szczególnym osiągnięciem szkoły są dwie pracownie informatyczne oraz klasopracownie wyposażone w tablice interaktywne, których zastosowanie pozwala uczniom na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy, lepsze zrozumienie omawianych problemów i faktów, porządkowanie informacji.
W szkole prowadzony jest dziennik internetowy służący do rejestracji przebiegu nauczania. Główne jego funkcje to prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, prowadzenie dzienników specjalistycznych, drukowanie świadectw, arkuszy ocen, zarządzanie rozkładami nauczania, monitorowanie realizacji podstaw programowej, zastępstwa, komunikacja z rodzicami.
100 - lecie NIEPODLEGŁEJ
Społeczność szubińskiej Dwójki uczciła obchody 100 - lecia niepodległości Polski i 100 -lecie Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie uczestniczyli w działaniach rocznicowych w szkole, w środowisku lokalnym, regionalnym.
Uczniowie z klas I - III zrealizowali projekt „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce odkrywamy, bo Ojczyznę kochamy” , efekty działań przedstawili na wystawach prezentowanych w szkole. Starsza młodzież uczestniczyła w projekcie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego „System Informacji Wizualnej w Szubinie dla upamiętnienia 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego”, sesji popularno-naukowej o niepodległości zorganizowanej w Muzeum Ziemi Szubińskiej,
Wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Ziemi Szubińskiej byli organizatorami gry terenowej „ Kompanie powstańcze na ulicach Szubina”, do której zaprosili uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Szubin. Dziewczęta i chłopcy brali udział w rekonstrukcji historycznej przedstawiającej „Bój o Szubin” na rynku w Szubinie.
Młodzież poznawała dzieje państwa polskiego podczas wycieczek historyczne do Gniezna, Ostrowa Lednickiego, Warszawy.
Zapalili „Znicze Pamięci” na mogiłach Polaków walczących o wolność Ojczyzny.
Uczestniczyli w szkolnych i gminnych konkursach wiedzy, recytatorskich, plastycznych, muzycznych.
Społeczność szkolna 10 listopada 2018 r. odśpiewała hymn „Jeszcze Polska nie zginęła” i celebrowała szkolną uroczystość „Polskie drogi do NIEPODLEGŁOŚCI”.
W 2020 r. i 2021 r. szkoła realizowała zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w nietypowych warunkach, w nauczaniu zdalnym spowodowanym wybuchem pandemii COVID 19.
W 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie obchodzi 60 - lecie.