Konstytucja 3 Maja 1791 r. uznawana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję.
Konstytucja 3 Maja wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, wprowadzała opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Choć konstytucja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Rankiem 3 maja 1791 r. po otwarciu obrad sejmowych odczytano odpowiednio dobrane depesze dyplomatyczne wskazujące, że Polsce grozi kolejny rozbiór. Ignacy Potocki zwrócił się do króla: „abyś nam odkrył widoki swoje ku ratowaniu ojczyzny.” Poniatowski odparł, że jest nim uchwalenie wielkiej reformy. Natychmiast przegłosowano uchwalenie Ustawy Rządowej. Król Stanisław August Poniatowski zaprzysiągł konstytucję: „Przysięgłem Bogu, żałować tego nie będę”.
Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja.
W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznica konstytucji została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r.
Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r., o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie.
Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.
Uczniowie szubińskiej dwójki z okazji święta majowego wysłuchali informacji o uchwaleniu konstytucji, jej obaleniu po wojnie z Rosją.
Młodzież przygotowała okolicznościowe gazetki, wystawy i dyskutowała na lekcjach wychowawczych o doniosłym znaczeniu konstytucji dla Polaków zarówno w XVIII w. ; XIX w. oraz współcześnie.